آژانس تبلیغاتی چه کار می‌کند؟

تبلیغات هنر ساخت تیزر و یا طراحی آگهی نیست. فیلمسازان و طراحان متخصص تبلیغات نیستند، بلکه صرفا پس از اینکه سیاست‌های تبلیغاتی مشخص شد آنها آن را اجرا می‌کنندعباس فاقدی

 

در بررسی ساختار صنعت تبلیغات، به تمام کسانی توجه داریم که باعث می‌شوند نهایتاً یک پیام تبلیغاتی، تولید و عرضه شود. طبیعی است که هر صنعتی را می‌توان به شکل‌های مختلف تقسیم بندی و بررسی کرد و تقسیم بندی ما، تنها شکل ممکن تقسیم بندی نیست.

بازیگران اصلی صنعت تبلیغات

صاحبان رسانهبخش مهمی از صنعت تبلیغات هستند. روزنامه ها، مجلات، رادیو و تلویزیون، تولیدکنندگان فیلم های سینمایی، شبکه های اجتماعی، رسانه های شخصی، بیلبوردها، و سایر فضاهای محیطی نمونه‌هایی از رسانه‌های مورد توجه در صنعت تبلیغات هستند.

سفارش دهندگان بخش مهم دیگر صنعت تبلیغات هستند که عملاً بدون وجود آنها این صنعت شکل نمی‌گیرد. در برخی از مدلها، به توجه به اینکه سفارش دهندگان تبلیغات، عملاً مشتری صنعت هستند، آنها را در تحلیل ساختار صنعت قرار نمی‌دهند. از سوی دیگر، برخی منابع، با توجه به اینکه سفارش دهندگان تعامل بسیار جدی با سایر حوزه‌های صنعت تبلیغات داشته و روی آن تاثیر مستقیم و صریح و سریع دارند، آنها را به عنوان بخشی از ساختار صنعت در نظر می‌گیرند.
تحقیقات بازار و رسانه حوزه‌ی مهم دیگری از صنعت تبلیغات است. سوالات مهمی وجود دارد که تحقیقات بازار و رسانه باید به آنها پاسخ بدهد. مثلاً این سوال که مشتریان چه محصولی را دوست دارند، کدام ویژگی برای آنها در اولویت است، کدام آگهی ها یا کدام کمپین های تبلیغاتی را دوست داشته اند یا مورد استقبال قرار نداده اند، اینکه هزینه‌ی تبلیغات در رسانه‌های مختلف چقدر است و شرکتهای مختلف در یک صنعت، در بودجه تبلیغاتی خود برای هر رسانه ای، حدوداً چه سهمی در نظر می‌گیرند. خروجی این تحقیقات، به عنوان خمیرمایه‌ی اولیه برای تدوین یک کمپین تبلیغاتی اثربخش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تولید بخش دیگری از صنعت تبلیغات است. به هر حال تولید پیام به ایده پردازی نیاز دارد و نهایتاً باید یک جا ساخته شود. به هر حال برای یک آگهی تبلیغاتی روزنامه ای، باید پوستر طراحی شود. به هر حال برای تبلیغ در یک وبسایت خبری، باید بنر طراحی شود. شاید برای تبلیغات محیطی، نیازمند تولید فیزیکی یک قطعه یا وسیله باشیم (مثلاً وقتی یک شیشه‌ی بزرگ سُس را کنار یک اتوبان نصب می‌کنیم!) و تیزرتلویزیونی و ....
آژانس‌های مشاور تبلیغات پنجمین بازیگر این صنعت هستند. آنها فضا را می‌شناسند. با رسانه‌ها آشنایی دارند. سابقه طراحی برنامه های تبلیغاتی و کمپین‌های تبلیغاتی دارند. تولیدکنندگان مختلف را می‌شناسند و به آنها دسترسی دارند و در نهایت می‌توانند ارتباط خوبی بین چهار عضو دیگر این صنعت برقرار کنند. البته آژانس‌های زیادی هستند که به تدریج بخش‌های دیگر را در دل خود جا داده‌اند. آنها خودشان رسانه خریداری می‌کنند یا اجاره می‌کنند. خودشان واحدهای تولید ایجاد می‌کنند. تحقیقات بازار را به صورت داخلی انجام می‌دهند و به تدریج، به مجموعه‌ای تبدیل می‌شوند که اصطلاحاً Full Service Agency یا آژانس تبلیغاتی با مجموعه کامل خدمات،‌ نامیده می‌شوند.

TOP طراحی و اجرا توسط شرکت هگز انجام گردیده و کلیه حقوق آن محفوظ می باشد.