بسته بندی هگزبسته بندی و کارکردهای آن
اگر فکر می‌کنید بسته‌بندی صرفاً وسیله ای برای حفظ کالا سخت در اشتباهید بسته بندی خلاقانه تاثیر بسیار مهمی در ارتقای برند شما دارد. بسته بندی یکی از تصمیماتی است که یک مدیر محصول باید آن را اخذ نماید. کاربرد بسته بندی به صورت سنتی در بر گرفتن محصول و محافظت از محصول بوده است.
نکته کلیدی در این است که امروزه  رقابت آن چنان شدت یافته است که بسته بندی،  مفهومی فراتر از کاربردهای ذکر شده را در بر می‌گیرد. در واقع بسته بندی،  به عنوان یکی از ابزارهای ارتباطات یکپارچه بازاریابی در نظر گرفته می‌شود.  بسته بندی امروزه مانند سایر ابزارهای ارتباطی چون تبلیغات، روابط عمومی و پیشبرد فروش قادر است با مشتریان ارتباط برقرار نماید. از این رو امروزه بسته بندی مفهومی فراتر از کاربردهای محافظت و نگهداری محصول را شامل می شود.
در برخی از صنایع مانند صنعت عطر و ادکلن بسته بندی آن چنان اهمیت می‌یابد که اصل محصول را می تواند به حاشیه ببرد. برخی از طراحان خوب دنیا مانند فرانسوی ها و ایتالیایی ها در این زمینه فعالیت چشمگیری دارند.
در آینده صنعت بسته بندی، شرکتها بسته بندی هایی ها را طراحی می کنند که دستان پیر و چشمان ضعیف نیز قادر به باز کردن آنها باشد.
بحث بسته بندی و تاثیر آن بر روی برند و ارتباطات یکپارچه بازاریابی در دهه‌های اخیر در شرکت‌های پیشرو بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در کشور ما نیز در سال های اخیر،  شرکت‌ها این مقوله را محور توجه قرار داده و بسته  بندی‌های خوبی را به بازار عرضه شده است تا آنجا که برخی از شرکت ها نوبت رقابتی آشکاری حداقل در کوتاه مدت با بسته بندی‌های خود ایجاد کردند. توصیه می‌شود به بسته بندی نگاه بسیار جدی و عمیق داشته باشید زیرا در عرصه بین المللی،  جزء بازیگران اساسی است.
بسته بندی سهم مهم در معرفی و ارتقاء برند دارد. مسلماً بسته بندی مزایای مهمی برای کالا ایجاد می‌کند. بسته بندی صحیح از کالا مراقبت می‌کند، ایمنی آن را بالا میبرد، ابزاری جهت معرفی آن کالا محسوب می‌شود و همچنین یک وسیله ارتباطی نیز کارایی دارد. نوع بسته بندی باعث جلب نظر مشتریان می‌شود و می‌تواند سبب افزایش یا کاهش رضایت مصرف کنندگان آن محصول شود. ایده بسته بندی ساده موجب خرید مجدد مشتریان می گردد. آنچه باعث هرچه جذاب تر شدن بسته بندی شده است، ایده استفاده آسان برای مشتری است. بسته بندی می‌تواند ارتباط صمیمانه‌ای با مشتری برقرار کند. برقراری این ارتباط که جهت تسهیل کار مشتری و جلوگیری از سردرگمی او می‌شود باعث استفاده هرچه بیشتر از محصول و برند شما خواهد شد.
 اگر وارد یک مغازه یا سوپرمارکت شوید به راحتی می‌توانید بیسکویت ساقه طلایی را از سایر محصولات دیگر تشخیص دهید و آن به دلیل بسته بندی منحصر به فرد و قرمز رنگ آن است. آب معدنی دماوند از درب فشاری به جای پیچی استفاده کرده که راحتی باز شدن محصول را به همراه دارد. بسته بندی از کالای شما محافظت می‌کند و اطلاعاتی را در خصوص معرفی آن محصول ارائه می‌دهد. نکته مهم این است که بسته بندی باید وجه تمایز و مزیت رقابتی محصول شما به سایر محصولات مشابه باشد.بسته بندی هگز
بسته بندی محصول آخرین فرصت جهت برقراری ارتباط با برند محصول پیش از خرید آن است. یکی از الگوهای بسته بندی، الگوی ویو View است  که بسته بندی باید ۴ ویژگی داشته باشد:
۱-  قابل رویت بودن
۲-  داشتن اطلاعات لازم
۳-  در نظر داشتن ابعاد احساسی و عاطفی
۴-  راحتی و سهولت استفاده.

 

 

TOP طراحی و اجرا توسط شرکت هگز انجام گردیده و کلیه حقوق آن محفوظ می باشد.