کسب و کار الکترونیکی e-Business

  • کسب و کار الکترونیکی e-Business به معنی به کارگیری ابزارها و شبکه‌های الکترونیکی برای مدیریت و کنترل فرایندهای کاری یک شرکت است.
  • تجارت الکترونیک e-commerce به معنای به کارگیری ابزارها و شبکه‌های الکترونیکی و اینترنتی برای فروش یا تسهیل فرایند فروش محصول یا خدمت است.

 امروزه تجارت الکترونیک به دو بخش مهم تقسیم شده است:
1)خرید الکترونیکی
2) بازاریابی الکترونیکی

خرید الکترونیکی : به معنی خرید محصولات، خدمات یا اطلاعات به صورت الکترونیکی و اینترنتی است. شرکت هایی که از روش های خرید الکترونیکی استفاده می کنند، سالانه میلیون ها دلار صرفهجویی می کنند.
بازاریابی الکترونیکی
:عبارت است از تلاش شرکت برای شناسایی مشتریان و تبلیغ، ترویج و فروش محصول با ابزارهای الکترونیکی و اینترنتی.

وب سایت amazon.com در جولای ۱۹۹۵ توسط جف بزوسی و با هدف تبدیل شدن به بزرگ‌ترین کتاب فروشی دنیا تاسیس شد. آمازون در حقیقت یک کتاب فروشی مجازی آمازون، صنعت خرده‌فروشی را به کلی دگرگون کرده است. هر چند که بعضی از منتقدان، آیندهٔ چندان درخشانی را برای آمازون پیش بینی نمی‌کنند، اما بزومی معتقد است که آمازون، پیشتاز الگویی از تجارت الکترونیک است که همگان را به مطالعهٔ موفقیت هایش و با الگوبرداری از روش های کاری اش تشویق می کند.
 استراتژی اصلی آمازون «طراحی و ایجاد کتابفروشی شخصی مجازی برای هر مشتری با کمک اطلاعات و انتخاب های بیشتر» است به نحوی که «شخصی در هیچ کتابفروشی واقعی ای با این همه پیشنهاد و انتخاب مواجه نمی شود». مشتریان امازون می توانند: کتابی که می خواهند بخرند را مرور کنند، به آن کتاب نمره بدهند (روی مقایس ستارهای شکلی که از پنج ستاره تشکیل شده است)، نظرات سایر خریداران را مطالعه کنند، به آن نظرات نمره بدهند و مربوط یا غیر مربوط بودن نظرات قبلی را مشخص کنند. آمازون با تجزیه و تحلیل سوابق خريد تک تک مشتریانش، کتاب هایی را به آنها پیشنهاد می کند که ممکن است مشتریان، آن کتابها را بپسندند و خریداری کنند. مشتریان این وب سایت می توانند با مراجعه به بخش جستجوی محتویات کتاب ». خلاصه . فهرست ،مطالب، پینوشتها و پیشکفتار بیش از 120000 عنوان کتاب موجود در پایگاه دادهٔ امازون را مطالعه کنند. جالب است بدانید که حتی کتابفروشی های بسیار بزرک بارنز اند نابل هم حتی یک سوم این تعداد کتاب را عرضه نمی کنند. علاوه بر این، خدمت «خرید کتاب بایک کلیک ». به مشتریان امازون اجازه میدهد که کتاب مورد نظرشان را خیلی سریع، انتخاب و خریداری کنند.

در طول سال های اخیر، امازون، سبد محصولاتی که عرضه می کند را گسترش داده و محصولات متنوع دیگری مثل فیلمهای سینمایی، موسیقی، نرم افزارهای رایانه‌ا‌ی، بازی‌های ویدیویی، لوازم الکترونیکی، زیورآلات، مبلمان، غذاهای آماده، اسباب بازی و اقلام دیگری را نیز عرضه می کند. علاوه براین، آمازون وب سایت‌های مستقلی را در کشورهای کانادا، انگلیس، آلمان، اتریش، فرانسه، چین و ژاپن راه اندازی کرده است. آمازون، گسترش سبد محصولاتش را با ارائه خدمتی جدید در سال ۲۰۰۷، ادامه داد. با کمک این خدمت جدید، مشتریان آمازون می توانند فیلمهای سینمایی و برنامه های تلویزیونی مورد علاقه‌شان را به صورت اینترنتی کرایه یا خریداری کنند. سال بعد از آن، آمازون خدمت دیگری را معرفی کرد: دریافت موسیقی های ۳pm. این خدمت به عنوان رقیب اصلی خدمت آی تیونز اپل محسوب و در آن، تقریبا آثار اکثر استودیوهای معروف موسیقی عرضه می شود. اما معروفترین و موفقترین خدمت جدید آمازون، خدمتی به نام «کیندل» (Kindle به معنای جرقه زدن یک ایده در ذهن) میباشد. کیندل در حقیقہت یک دستگاه الکترونیکی مخصوص دریافت و مطالعهٔ کتاب ها، مجلات، روزنامه ها و دست نوشته های الکترونیکی است و دارندهٔ آن می تواند صدها صفحه را در چند ثانیه دریافت و مطالعه کند. این دستگاه که به باریکی یک روزنامه و به سبکی یک کتاب کاغذی است، در سال ۲۰۰۹ به پرفروش ترین محصول آمازون تبدیل شد. آمازون برای غلبه بر مشکلات فرایند تحویل محصولات خریداری شده، شبکهٔ تحویل سریع و ارزانی را راه اندازی کرده است. مشتریان آمازون با پرداخت سالانه ۷۹ دلار عضو این شبکه می شوند. امازون، محصولات خریداری شده از سوی اعضای این شبکه را به رایگان برای آنها ارسال می کند. با این که ارائه خدماتی مشل تحویل رایگان یا کاهش قابل ملاحظهٔ قیمت محصولات، چندان به مذاق سهامداران شرکت خوش نمی آید اما بزوس معتقد است که این کارها، رضایت، وفاداری و مراجعهٔ مجدد مشتریان را به دنبال دارد.

آمازون با گسترش فعالیتهای خود به یک «بازار الکترونیکی» تبدیل شده است به نحوی که هر تولید کنندهای می تواند محصولاتش را در این وبسایت به فروش برساند. علاوه براین، آمازون، وب سایتهای شرکتهای دیگری نظیر تارگت، تایمکس و مارکس آند سپنسر و همچنین لیگ حرفهای بسکتبال (NBA) را مدیریت می‌کند. آمازون همچنین با وبسایتهای مختلفی قرارداد همکاری منعقد کرده است. طبق این قرار دادها، وب سایتهای دیگر، مشتری را برای خرید محصول یا خدمت مورد نظر خود به آمازون معرفی می کنند. جالب است بدانید که بیش از ۴۰٪ درآمد آمازون از طریق این وب سایتها که به «شرکاء» شهرت دارند، به دست می آید. شرکاء در حقیقت میلیون ها وب سایتی هستند که در قبال هدایت مشتریان به سمت آمازون، مبلغی را به عنوان حق دلالی از آمازون دریافت می کنند. شرکاء، مشتریان را به روشی‌های مختلفی به سمت آمازون هدایت می کنند. دو روش اصلی مورد استفادهٔ شرکاء عبارتند از:
به نمایش گذاشتن آدرس آمازون برای خرید محصول یا خدمت مورد نظر مشتری و به نمایش گذاشتن جعبه ابزار آمازون (جعبه ابزار آمازون در حقیقت نرم افزار جمع و جوری است که خدمات و محصولات مختلف آمازون را به فرد نشان میدهد). آمازون به تازگی خدمت جدیدی به نام الاستور (
aStore) را توسعه داده است. این خدمت، به شرکاء کمک میکند تا فروشگاهی الکترونیکی و وابسته به آمازون را درون وبسایت خود راه اندازی کنند. جالب اینجا است که استفاده از این خدمت، بسیار راحت است و راه اندازی آن نیازی به دانش گستردهٔ برنامه نویسی ندارد. آمازون برای گسترش کسب و کار شرکای خود، راه های مختلفی را در پیش گرفته است: افزودن امکانات مختلف به فروشگاه های الکترونیکی شرکاء، حمایت نرم افزاری از فروشگاه های الکترونیکی شرکاء، ایجاد دسترسی شرکاء به کاتالوگ‌های الکترونیکی شرکت و از همه مهم تر، مدیریت پرداخت های الکترونیکی شرکاء و تضمین امنیت آنها در فضای اینترنت. علاوه براین، آمازون «محصولات خریداری شده از فروشگاه های الکترونیکی شرکاء را آماده، بسته بندی و ارسال می کند». این خدمات، راه اندازی فروشگاه های الکترونیکی وابسته به آمازون را به فعالیتی کم خطر و بدون هزینه تبدیل کرده است. یکی از دلایل اصلی موفقیت وب سایتهای مختلف آمازون در کشورهای گوناگون، سرمایه گذاری هنگفت این شرکت در توسعهٔ فناوری های خرید وی فروش اینترنتی برای ارائه خدمات خرید اینترنتی سریع تر، راحت‌تر و شخصی‌تر است. به عنوان مثال، آمازون در سال ۲۰۰۲، پایکاه دادهٔ خود را در اختیار بیش از ۶۵,۰۰۰ برنامه نویس و شرکت نرمافزاری قرار داد. در قبال ارائه این پایگاه داده، آمازون از این برنامه نویس‌ها و شرکت‌های نرم افزاری خواست که وبسایت‌های پول ساز دیگری را راه اندازی کنند، سرعت و راحتی مراحل خرید از آمازون را افزایش دهند و خدمات خلاقانه ای را به بیش از ۸۰۰٫۰۰۰ مشتری ثابت آمازون، ارائه کنند. به عنوان مثال، یکی از این خدمات خلاقانه، خدمت اسکات پل نام دارد. این خدمت، گوشی تلفن همراه مشتریان آمازون را به یک دستگاه بارکدخوان تبدیل می کند. اما حرکت بعدی آمازون چیست؟ آمازون به طور رسمی اعلام کرده است که حرکت بعدی شرکت، فراهم کردن امکان دریافت الکترونیکی موسیقی، فیلم و کتاب است. همانگونه که جف بزوس در نامهٔ خود به سهامداران شرکت در سال ۱۹۹۷، اعلام کرد، و آن را در گزارش سالیانه شرکت در سال ۲۰۰۵، مجدداً منتشر کرد: «آمازون، برای یک آیندهٔ پایدار، تاسیس شده است». امروزه، سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون نفر از آمازون بازدید می کنند. این آمار، آمازون را به یکی از بزرگترین وبسایتهای بین المللی تبدیل کرده است.

 

 

 

TOP طراحی و اجرا توسط شرکت هگز انجام گردیده و کلیه حقوق آن محفوظ می باشد.