امروزه ضرورت پرداختن به مقوله تحقیق و توسعه در کشورمان ایران، بیش از پیش و فراتر از کشورهای توسعه یافته احساس می شود. تحقیقات می‌تواند راهگشا باشد اگر علمی‌تر و جدی‌تر به آن پرداخته شود. تحقیق و توسعه تنها مزیت اصلی شرکت‌های امروزیست و تنها شرکت‌هایی پایدارند که تحقیق و توسعه در آنها نهادینه شده باشد.
بعضی از کارفرمایان  تحقیق را چیزی می‌دانند که فقط باید توسط کسانی که بیشتر گرایش آکادمیک دارند و دور از دنیای واقعی هستند انجام می‌شود و کاربرد آن برای صنعت نیست . اما در واقعیت باید به این موضوع توجه کرد، یک تحقیق بخش اصلی یک فعالیت تخصصی محسوب می‌شود و روشن است که این ویژگی برای پیامدها و نتایج پاسخگویی و مسئولیت پذیری اساسی است. تحقیق نه تنها به درک بهتری از مدیریت می‌انجامد، بلکه به مدیران کمک می‌کند تا بهترین راه انجام کارهای خود را پیدا کنند.
سازمان ها به هنگام تدوین،  اجرا،  و ارزیابی استراتژی‌ها،  طراحی و اجرای ساختار سازمانی، مدیریت رفتار سازمانی،  مدیریت منابع انسانی و توسعه تکنولوژی با پرسش‌هایی روبرو می شوند که پاسخ آنها برای مدیران، مشاوران، کارکنان و مشتریان می‌تواند راهگشا باشد. 

.

فرایند تحقیقات بازار هگز

فرایند تحقیقات بازار

تحقیفات بازاریابی
سیستم تحقیقات بازاریابی: مدیران بازاریابی عموما برای درک و حل مساله با مشکل خاص یا کشف فرصت‌های بازاریابی جدید از
تحقیقات بازاریابی استفاده می‌کنند. یکی از وظایف و اهداف اصلی تحقیقات بازاریابی، درک نگرش‌ها، رفتار مصرفي و عادات خرید مصرف کنندگان یا اصطلاحا فراهم کردن «بینش بازاریابی» است. بینش بازاریابی به بازاریاب ها کمک می‌کند تا ماهیت و دلایل تغییرات بازار را بهتر درک کنند.
بینش درست از بازار، معمولا سنگ بنای برنامه‌های بازاریابی موفق را شکل می دهد. به عنوان مثال، بعد از آن که تحقیق جامع و گسترده وال مارت از مشتریان فروشگاه‌های خرده‌ فروشی زنجیره‌ای در آمریکا، مشخص کرد که مزیت اصلی شرکت، شعار «هر روز قیمت‌های کمتر می‌باشد، و این شعار، به نوبه خود، این احساس را در مشتری زنده می‌کند که «من،یک خریدار زرنگ هستم»، بازاریا‌ب‌های وال مارت تصمیم گرفتند برنامه بازاریابی جدید خود به نام «پس انداز بیشتر، زندگی راحت تر» را طراحی کنند.
تحقیقات بازاریابی یکی از ارزنده ترین و گیراترین جنبه های بازاریابی است. همان گونه که در مثال ریباک در ادامه مطلب نشان می‌دهد، تحقیقات بازاریابی اطلاعات ارزشمندی برای شرکت‌ها فراهم می‌آورد که همه‌ی فعالیت‌های بازاریابی آنها را هدایت می‌کند.تحقیقات بازاریابی هگز hex
دو شکل کلی تحقیقات بازاریابی عبارتند :
(۱) تحقیق طراحی شده برای شناسایی مسئله
(
۲) تحقیق طراحی شده برای حل مسئله.
صنعت تحقیقات بازاریابی، انواع بنگاهها را در بر می‌گیرد و به تبع آن فرصت‌های شغلی گوناگونی فراهم می‌آورد. تحقیقات بازاریابی با فرایند در سیستم‌های اطلاعات بازاریابی   (MIS ) و سیستم‌های پشتیبانی از تصمیم‌گیری   (DSS)به پایان می‌رسد.

تعریف تحقیقات بازاریابی
 تحقیقات بازاریابی عبارت است از شناسایی، گردآوری، تحلیل، انتشار و کاربرد سیستماتیک و علمی اطلاعاتی که برای بهبود تصمیم گیری‌های مرتبط با شناسایی و حل مسائل بازاریابی (که فرصت نیز شناخته می شود) به کار می‌رود. این تعریف حوزه‌ی گسترده‌ای برای تحقیقات بازاریابی پدید می‌آورد که از برخی جهات، درخور توجه است. تحقیقات بازاریابی شامل شناسایی، گردآوری، تحلیل، و انتشار اطلاعات است. تحقیقات بازاریابی با شناسایی یا شرح مسئله یا فرصت تحقيق آغاز می شود. در فضای کسب و کار، در بسیاری موارد، مسائل به فرصت ها می‌انجامند.
گستره‌ی روش ها و منابع مورد استفاده برای گردآوری اطلاعات از نظر پیچیدگی و آمیختگی با هم متفاوت هستند. روش های به کار رفته به ویژگی‌های پروژه ، از جمله محدودیت‌های زمانی و بودجه بستگی دارد. سپس داده‌ها تحلیل می‌شوند و نتایج رسمی به کار فرما ابلاغ و در تصمیم گیری استفاده می‌شود.

تحقیقات بازاریابی هگز hexنمونه‌ای از تحقیقات بازار
ریباک چگونه کفش‌های مناسب تولید می‌کند؟

ریباک که آدیداس در سال 2006 آن را خرید، ابزار، پوشاک و کفش ورزش را طراحی ، بازاریابی و توزیع می‌کند. ریباک برای فراهم آوردن آسایش کامل برای ورزشکاران و دیگر مشتریان، تحقیقات بازاریابی گسترده‌ای انجام می‌دهد. گرچه این شعار از آن نایک" است، زمانی که سخن از تحقیقات بازاریابی به میان می‌آید، ریباک است که به آن عمل می‌کند. ریباک "تحقیق زمانی"  را به کار می‌گیرد تا دریابد مصرف کنندگان اوقات فراغت‌شان را چگونه می‌گذرانند. این گونه اطلاعات، ریباک را قادر می‌سازد تا فرصت‌های مناسب را برای بازارها و محصولات تازه شناسایی و سپس برنامه‌های بازاریابی خود را به شیوه‌ای برنامه ریزی کند که از این فرصت‌ها بیشترین سود را ببرد. این شرکت روش‌های گوناگونی برای تحقیق درباره‌ی روندهای تحقیق زمانی به کار می‌گیرد که شامل تحلیل داده‌های ثانویه نیز می‌شود (داده هایی که برای مقاصد دیگر گردآوری شده اند؛ مانند داده های موجود در نشریات، اینترنت و منابع تجاری).
مدیریت این شرکت در نظر داشت روش‌هایی را شناسایی کند که با آنها بتواند سهم بازار ریباک را افزایش دهد. تحلیل دادههای ثانویه نشان داد که اوایل دهه‌ی نخست هزاره سوم، عضویت در باشگاه های ورزشی بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است. تحقیق در گروه متمرکزنشان داد که ایروبیک با پله (همان ایروبیک استاندارد که با افزودن سکوی هفت تا هفده سانتیمتری سخت‌تر شده به فعالیت جدید و محبوب بدنسازی بدل شده است. سپس ریباک تحقیقی انجام داد تا کشش بازار برای ایروبیک با پله را مشخص کند و دریافت کسانی که در باشگاه‌ها ورزش می‌کنند، به طور میانگین ۱۲ درصد زمان کمتری در باشگاهها صرف می‌کنند. همچنین تحقیقات نشان داد که درصد بزرگسالانی که در خانه ورزش می‌کنند از ۲۰ درصد در ۱۹۹۰ به بیش از ۳۰ درصد در ۲۰۰۶ افزایش پیدا کرده است. در واکاوی این نتایج، چند پرسش درباره ی ورزش در خانه شکل گرفت. ریباک بر همین اساس، مجموعه ی ایروبیک با پله‌ی خانگی را طراحی کرد که شامل پله‌ی خانگی، نوار ویدیویی، کفش ایروبیک، و وزنه می‌شد. تحقیقات محصول نشان داد که خریداران، ایروبیک با پلهی خانگی را می‌پسندند؛ بنابراین این محصول در سطح کشور عرضه شد. محصول ایروبیک با پله‌ی خانگی بسیار موفق بود و محبوبیت این محصول به اجرای برنامه ی تمرین با پله‌ی ریباک در شبکه ی تلویزیونی ورزشی ای.اس.پی.ان. منجر شد. کارشناسان تحقیقات بازاریابی داخلی ریباک، نقش مؤثری در پیشبرد این کارویژه داشتند. از آن پس ریباک گردآوری و تحلیل داده‌ها را به روش برون سپاری به شرکتهای دیگر واگذار کرد. همچنین از دیگر شرکت های تحقیقات بازار برای تهیهی گزارش ها بهره جست، اما ارائه‌ی چکیده نتایج - به عنوان خروجی نهایی تحقیقات - به مدیریت و کمک به اجرای آن، همچنان در دستور کار بخش تحقیقات بازاریابی ریباک ماند. ریباک هم از تأمین کنندگان خدمات کامل استفاده می‌کند که به همه‌ی مراحل فرایند تحقیقات بازاریابی کمک می‌کنند و هم از تأمین کنندگان خدمات محدود که تنها یک یا چند مرحله از این فرایند را پوشش می‌دهند. تحقیقات بازاریابی درون سازمانی به ریباک کمک شایانی کرد و زمینه ساز تولید و عرضه ی محصولات موفق بسیاری شد و بدین سان ریباک پیشتازی خود در عرصه ی تولید کفش و لباس ورزشی را تثبیت کرد.

 

TOP طراحی و اجرا توسط شرکت هگز انجام گردیده و کلیه حقوق آن محفوظ می باشد.