هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی یا فروشندگان خاموش دسته‌ای از اشیاء یا محصولاتی تزئینی و طراحی شده‌ای هستند که سازمان‌ها و شرکت‌ها با هدف معرفی و پیشبرد فروش محصولات، خدمات و برنامه‌هایشان به مشتریان و مخاطبان عرضه می‌کنند. استفاده مؤثر از این کالاها می‌تواند میزان آگاهی و شناسایی نام تجاری را تقویت کند و سطح وفاداری مشتریان را افزایش دهد.

هدایای تبلیغاتی، اشیاء یا محصولات ریز و درشتی هستند که اغلب جنبه تزئینی دارند و با درج نام تجاری، لوگو، پیام تبلیغاتی یک شرکت، اثر بخشی‌ برنامه‌های بازاریابی و ارتباطی شرکت‌ها را افزایش می‌دهند. هدف نهایی از به کارگیری این ابزار دست‌یابی به درآمدهای بالاتر برای شرکت‌ها با ارائه هدایای تبلیغاتی به مشتریان بالقوه و حک کردن نام و نشان تجاری (برند) در ذهن و خاطر مشتریان است.

این هدایا، پیام و نام تجاری شرکت را مکرراً و بدون هزینه اضافی به مشتریان منتقل می‌سازند و به نوعی یکی از ابزارهای تبلیغاتی محسوب می‌شوند.

هدایای تبلیغاتی از ویژگی‌های زیر برخوردارند:

1- انعطاف پذیرند: با توجه به گروه‌های مشتریان هدف و تنوع هدایا، مناسب‌ترین هدیه را انتخاب و به مشتریان تقدیم کنید.

2- ملموس و با دوام هستند: با ارائه هدایای مفید و کاربردی، دریافت کنندگان می‌توانند در طولانی مدت از آن استفاده کنند در نتیجه اثر بخشی آن افزایش یابد.

3- تأثیر و پیامدهای قابل سنجش و ارزیابی را به جا می‌گذارند: به سادگی و دقت می‌توانید دریافت کنندگان هدایا را شناسایی و در طول زمان اثربخش‌ترین هدایا را برای هر گروه از مشتریان هدف مورد ارزیابی قرار دهید.

4- ارزش ادراک شده‌ی بالاتری را فراهم می‌آورند: یکی از عوامل تأثیرگذار بر تصمیم خرید مشتریان و اغلب اثر بخشی آن از سایر روش‌های تبلیغاتی بالاتر می‌رود.

5- مکمل فعالیت‌های بازاریابی هدفمند شرکت به شمار می‌آیند: بادرک عمیق خواسته‌های مشتریان بالقوه می‌توانید هدایایی برای هر بخش هدف شرکت با توجه به ویژگی‌های جمعیت‌شناختی برای آنها پر جاذبه باشد.

6- مکمل سایر رسانه‌های تبلیغاتی هستند: هدایا این امکان را به شما می‌دهد که با بهره‌گیری از انواع رسانه‌ها و ابزارهای در اختیار خود، مبارزه‌ی تبلیغاتی یکپارچه‌ای را طراحی و پیاده‌سازی کنید.

برخی از رایج‌ترین انواع و کاربردهای هدایای تبلیغاتی عبارت‌اند از:

1- هدایایی از طرف شرکت‌ها برای مشتریان
2- برنامه‌های تبلیغاتی توزیع کنندگان و نمایندگی‌ها
3- نمایشگاه‌های تجاری و بازرگانی
4- فعالیت‌های تبلیغاتی به منظور بهبود سطح آگاهی از نام و شأن تجاری
5- فعالیت‌های روابط عمومی
6- ایجاد ارتباط با مشتریان جدید
7- برنامه‌های عام المنفعه
8- معرفی کالاها و خدمات جدید به بازار
9- برنامه‌های تبلیغاتی با هدف افزایش توصیه‌های کالا به دیگران
10- تشویق پاسخ گویان در تحقیقات بازاریابی
11- برنامه ترفیع نام و شأن تجاری در سطح درون سازمانی
12- استفاده در رویدادها و تقویت روابط با کارکنان

در مطالعه‌ای محققان دانشگاه «می سی سی پی جنوبی» فهرست زیر را به عنوان برترین و مؤثرترین هدایای تبلیغاتی ارائه کردند:

تقویم
خودکار
لیوان
پیراهن ورزشی
تی‌شرت
کلاه و سایبان
نیم تنه و ژاکت
جاسوئیچی
کیف و ساک
پد موس

هنگام انتخاب هدایای تبلیغاتی توجه به موارد ذیل ضروری است:

. ویژگی‌های بازار هدف
. هدایا و مشوق‌های تبلیغاتی رقبا.
. برآورد هزینه‌ها و منافع
ویژگی‌های بازار هدف: شناخت بازار هدف شما را قادر می‌سازد تا مشوق‌ها و هدایای تبلیغاتی جذابی را در راستای پیشبرد اهداف فروش ارئه کنید.
هدایا و مشوق‌های تبلیغاتی رقبا: قبل از هر چیز باید فعالیت‌های اصلی رقبای خود را شناسایی کنیم. برای مثال اگر رقیب شما به خریداران کنجکاوی که برای اولین بار از محصولات‌ آنها استفاده می‌کنند، مجموعه‌ای کامل از چمدان‌های سفری در اندازه‌های مختلف هدیه داده باشد و شما تصمیم بگیرید که کیف کوچکی به مشتریان خود هدیه دهید، فاصله میان این مشوق‌ها بسیار زیاد است و فعالیت شما بی‌نتیجه خواهد ماند.

 

TOP طراحی و اجرا توسط شرکت هگز انجام گردیده و کلیه حقوق آن محفوظ می باشد.