کمک به فروش بیشتر در فروشگاه‌ها
خرده‌فروشی‌های مختلف برای افزایش میزان فروش شان، محیط فروشگاه‌هایشان را به دقت زیر نظر می‌گیرند تا بتوانند راههایی را برای بهبود تجربه خرید مشتریان، پیدا کنند. پاکو آندرهیل، مدیرعامل موسسه مشاورهای نویر سل، موسسه‌ای که مکدونالد، استارباکس، استی لودر، بلاک باستر، سیتیبنک، گپ، برگر کینگ، سی وی اس و ولز فارگو، جزء مشتریانش هستند، نظرات جالبی راجع به بهبود محیط خرده‌فروشی‌ها دارد.

آندرهیل، توصیه هایی را برای بهبود فضای خرده‌فروشی ها با هدف افزایش میزان فروش آنها، ارائه کرده است:

 • مشتریان‌تان را جذب کنید و آنها را در فروشگاه تان نگه دارید.
  مدت زمانی که خریداران در یک فروشگاه می مانند، بهترین عامل برای پیش‌بینی میزان خریدی است که انجام می‌دهند. برای افزایش مدت زمان ماندن خریداران در فروشگاه: حس «عضو بودن در یک خانواده» را به آنها القاء کنید؛ آنها را خوب بشناسید و با اسم با آنها صحبت کنید؛ آنها را تشویق کنید که راجع به خانواده شان، همسرشان و بچه شان با شما صحبت کنند؛ و فضای فروشگاهها را همیشه تازه و دوستانه نگه دارید.
 • مرحله تصمیم گیری» را جدی بگیرید.
  وقتی که مردم وارد یک فروشگاه می شوند، معمولاً آهسته حرکت میکنند تا بتوانند با محیط فروشگاه و محرکهای محیطی بیشتر آشنا شوند. این امر بدین معنا است که آنها معمولاً در مقابل پیشنهادات تابلوهای راهنما و فروشندگان، خیلی سریع تسلیم می شوند. اما نکته مهم این است که این پیشنهادات باید خیلی زود ارائه شوند تا فرد وارد مرحله تصمیم گیری منطقی نشود. پس باید از تابلوها و فروشندگان حرفه‌ای استفاده کنید. در بخش های مختلف فروشگاه‌تان، میز «اطلاعات» راه اندازی کنید.
 • فروشگاه تان را زیاد شلوغ نکنید.
  ترکیب قفسه‌های زیاد، پیشخوان‌های پراکنده و تو در تو، راهروهای باریک و تنگ، تابلوهای مختف و تلویزیون‌های متعدد، فروشگاه‌تان را به یک فروشگاه شلوغ تبدیل میکند و نمای بصری آن را از بین می‌برد. برای جلب توجه مشتریان تان، تابلو نوشته های مختصری را به کار گیرید و محصولات فروش ویژه تان را در بخش هایی قرار دهید که مشتری بتواند به راحتی بایستد و محصول را بررسی کند. نظرشان را جلب کنید. محصولات پرفروش تان را در جلوی قفسه های بالایی تان قرار دهید. با این کار، نظر خریدارانی که یا عجله دارند یا حوصله گشتن میان انبوهی از محصولات مختلف را ندارند را به محصولات پرفروش تان جلب می کنید.
 • محصولات تان را در دسترس‌شان قرار دهید.
  تاکید چند باره بر مساله «دسترسی مشتری به محصولات مورد علاقه‌اش» اصلاً تاکید بیجایی نیست. هر فروشگاهی می تواند بهترین، ارزان‌ترین و جذاب‌ترین محصولات را ارائه کند اما اگر مشتریان به آنها دسترسی نداشته باشند، تمام این تلاشها به هدر می روند.
 • فضای شادی را برای بچه ها خلق کنید.
  اگر بچه ها احساس خوب و راحتی داشته باشند، والدین هم خریدشان را ادامه میدهند. خودتان را به جای بچه‌های مثلا سه ساله قرار دهید و چیدمان و فضای فروشگاه را به گونه ای طراحی کنید که بخشهایی از فروشگاه صرفاً برای آنها جذاب باشد. به طور مثال، در نظر گرفتن یک زمین بازی برای بچهها یا قرار دادن چند دایناسور مصنوعی در بخشی از فروشگاه، تجربهٔ کسل کنندهٔ خرید را به یک تجربهٔ لذت بخش تبدیل می کند.
 • به خاطر داشته باشید که مردها کمتر سوال می کنند.
  مردها در مقایسه با خانم‌ها، معمولأخيلى سریع‌تر از میان قفسه‌های فروشگاه عبور می‌کنند. در بسیاری از مواقع، جلب نظر مردها نسبت به محصولی که به آن نیازی " ندارند، کار بسیار سختی است. مردها همچنین دوست ندارند که جای محصولی که پیدا نمی کنند را بپرسند. اگر مردی نتواند محصولی که میخواهد را پیدا کند، ممکن است یک یا دوبار دیگر میان قفسه ها را بگردد اما اگر باز هم موفق نشود، بدون این که جای آن محصول را بپرسد، از فروشگاه خارج می شود.
 • به خاطر داشته باشید که زن‌ها به فضا احتیاج دارند.
  یک خریدار، به خصوص یک خریدار خانم، معمولاً سمت قفسه‌ای که جلوی آن اندکی شلوغ است، نمی‌رود، حتی اگر محصول مورد نظرش در آن قفسه باشد. بنابراین، استفاده از قفسه‌های بزرگ و تمیز، عامل بسیار حیاتی ای است.
 • صندوق‌هایتان را جذاب کنید.
  همیشه، محصولاتی که حاشیه سود بالایی دارند را نزدیک صندوق‌های فروشگاه تان قرار دهید تا مشتریان تان را وسوسه کنید که دم رفتن، آنها را بخرند. به یاد داشته باشید که مردم معمولاً ترجیح میدهند که موقع خروج از فروشگاه، شیرینی یا شکلات بخرند. پس شما هم به این ذائقه آنها احترام بگذارید.
TOP طراحی و اجرا توسط شرکت هگز انجام گردیده و کلیه حقوق آن محفوظ می باشد.